دانستنی هایی درباره روشنایی

آنچه درباره لامپ ال ای دی باید بدانید

لامپ ال‌ ای‌ دی چیست ؟

پخش لامپ عمده

لامپ ال‌ای‌دی ( LED ) نوعی لامپ‌ است که برای روشنایی از دیود نورافشان استفاده می‌ کند. این لامپ یک دیود نورافشان نیمه رساناست زمانی که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند از خود نور مرئی منتشر می­ کند. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر تحت عنوان چراغ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند ، با کاربردهای لامپ ال ای دی سقفی و  همچنین مزایای لامپ ال ای دی سقفی ، این محصولات توانسته اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

کلمه LED مخفف کلمه های Light emitting diode (دیود ساطع‌کننده نور) است. دیودهای ساطع‌کننده نور در اصل جزء خانواده دیودها هستند که زیرگروه نیمه هادی ‌ها به‌شمار می ‌آیند. خاصیت متمایز کننده ال ‌ای دی‌ ها نسبت به سایر نیمه‌هادی ها این است که با گذر جریان الکتریکی از آن‌ ها مقداری انرژی به صورت نور از آن‌ها ساطع می‌شود.

کاربردهای لامپ LED

لامپ‌های ال‌ای‌دی ابتدا با عنوان لامپ‌های با نور کم و نشان گر ، در وسایل الکتریکی به کار برده می شد ، بعدها استفاده از آن‌ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند. در قدم بعد کمک به تکامل تلویزیون‌ها و مانیتورهای ال‌سی‌دی بود که در آنها نور پشت نمایشگر کریستال مایع به جای لامپ فلورسنت توسط LED ها تأمین ‌شد. به تدریج نمایشگرهایی با فناوری ال‌ای‌دی جایگزین نمایشگرهای ال ‌سی ‌دی شده اند.

انواع لامپ های LED

◦ لامپ ال ای دی سقفی خود شامل :

لامپ ال‌ای‌دی اداری
لامپ ال‌ای‌دی خانگی
لامپ ال‌ای‌دی صنعتی

 

◦ لامپ ال‌ای‌دی حبابی
◦ لامپ ال‌ای‌دی گل
◦ لامپ ال‌ای‌دی فیلامنتی ( لامپ فیلامانی )
◦ لامپ ال‌ای‌دی هالوژنی
◦ لامپ ال‌ای‌دی شمعی
◦ لامپ ال‌ای‌دی قارچی
◦ لامپ ال‌ای‌دی زیتونی
◦ لامپ ال‌ای‌دی اشکی
◦ پنل ال‌ای‌دی سقفی

لامپ های LED مزایا و ویژگی هایی دارند که از جمله مهمترین مزایای لامپ ال ای دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

• طول عمر

• بازده نوری

• تعداد خاموش روشن

• تنظیم شدت نور

• رنگ نور

• میزان اشعه های فرابنفش بسیار کم در لامپ

لامپ های تزئینی

همان گونه که از نام این لامپ‌ها پیداست از این لامپ ها برای زیبا کردن محیط استفاده می کنند.

جدیدترین نوع لامپ های تزئینی ، نوع ادیسونی هستند.

لامپ‌های ادیسونی از ترکیب دو لامپ رشته ای و LED فیلامان دار به بازار عرضه شده است. با استفاده از این لامپ‌ها ، علاوه بر اینکه نوری دلچسب خواهید داشت ، یک ظاهر آشنا و قدیمی در لامپ ها پدید آمده است.

شکل دوست داشتنی این لامپ ها باعث شده است تا در مکان هایی مثل مراکز خرید و کافه ها و … استفاده شوند. این لامپ ها در مقایسه با همسان قدیمی خود کمتر عمر می کنند.

لامپ ادیسونی

پخش لامپ عمده
پخش لامپ عمده

ریسه های تزئینی

به طور کل هیچ ‌گونه محدودیتی برای انجام نورپردازی با استفاده از ریسه‌ها وجود ندارد. هنگامی که ریسه ها روشن می‌شوند، تراشه ها (چیپ‌های LED) روشن می‌شوند و نور پردازی دلپذیری را در هر مکانی به ارمغان می‌آورند.

ریسه‌های تزیینی به شما این امکان را می‌دهند تا هرجایی را به صورت خلاقانه نور پردازی کنید. ازاضافه کردن نورهایی با قابلیت تغییر رنگ و تغییر شکل تابش، برای اتاق خواب گرفته تا ایجاد یک محیط مدرن و زیبا در آشپزخانه یا حمام، از جمله انتخاب‌هایی است که بدون حد و مرز با استفاده از ریسه‌های تزیینی دریافت می کنید.

پخش ریسه لامپ عمده
پخش لامپ عمده

میزان روشنایی ریسه LED

شدت نور در این ریسه ها به تعداد و اندازه آنها بستگی دارد. تعداد LED‌ها از عدد 65 تا 185 عدد چیپ در هر متر متغیر است. چیپ‌ها مدل‌های مختلفی دارند که پِرفروش‌ترین آنها 2835 و 5050 است. 2835(SMD)، 3.5 میلی‌متر در 2.8 میلی‌متر بوده و 0.08 وات می‌باشد. در حالیکه 5050(SMD)، 5 میلی‌متر در 5 میلی‌متر بوده و 0.24 وات می‌باشد.

 

 

مزایای ریسه تزیینی

•  مصرف انرژی بسیار پایین
•  قابلیت برش مناسب و کاربرد چند منظوره
•  تنوع رنگ بالا به منظور ایجاد جلوه‌های متنوع نور
•  نصب آسان
•  قابلیت انعطاف‌پذیری بالا
•  دوستدار محیط زیست
•  توزیع نور و درخشندگی بسیار عالی
•  طول عمر بالا

دیدگاهتان را بنویسید

دلیل بازگشت وجه

منوی اصلی