ورزش و دانستنی های آن

واقعیت های جالب درباره ورزش

 

قدرت مغز را زیاد می‌کند.

استرس را از بین می‌برد.

به شما انرژی می‌دهد.

پیدا کردن زمان برای ورزش سخت نیست.

به روابط شما کمک می‌کند.

به مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کند.

قلب را قوی می‌کند.

کارایی شما را بهتر می‌کند.

کاهش وزن مهم‌ترین هدف شما نباید باشد .

دانستی درباره ورزش

آیا می توان با ورزش تعداد سلولهای چربی را در بدن کمتر کرد؟
متاسفانه وقتی افراد به سن رشد می رسند، دیگر نمی توانند از شمار سلولهای چربی بکاهند؛ ولی می توانند به وسیله کمتر کردن حجم آن لاغر شوند.
تحقیقات نشان داده است که غذای نسبتا سالم توام با ورزش در سنین جوانی، از افزایش تعداد سلولهای چربی جلوگیری می کند. به همین علت است که والدین اطفال باید مراقب سلامت بچه ها باشند و در مورد تغذیه و فعالیت بدنی آنها، توجه لازم را به کار برند.

 

آیا با ورزش چربی بدن را می توان به عضله تبدیل کرد؟
چربی به عضله و عضله نیز به چربی تبدیل نمی شود. اگر زیاد غذا بخورید و کم حرکت کنید، کالری های اضافی یعنی بیش از آنچه بدن مصرف می کند، اعم از مواد نشاسته ای و قندی و پروتئینی یا چربی، به چربی تبدیل می شوند. اگر عضلات به کار گرفته نشوند، چروکیده و ضعیف می شوند، اما به چربی مبدل نمی شوند. وقتی شما ورزش کنید، نسوج چربی ضعیف تر و نسوج عضلانی بزرگتر و قویتر میشوند.

 

 

فواید مهم ورزش کردن

1. ورزش به شما کمک می کند بهتر و راحت تر بخوابید.

بررسی ها نشان داده است که به طور میانگین 20 تا 30 دقیقه ورزش در سه تا چهار روز هفته، به شما کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشید ، بهتر بخوابید و ساعت های خواب را افزایش می دهد.

2. ورزش باعث می شود که پیری به تاخیر بیافتد و از مرگ نابهنگام جلوگیری می کند.

ورزش منظم، باعث می شود که با بالا رفتن سن فرد، شخص همچنان جسمی سالم و اندامی مناسب داشته باشد و همواره پوست و ماهیچه ها را در وضعیت مناسب نگه می دارد.

3. مفصل ها، ماهیچه ها و استخوان ها با ورزش، سالم می ماند.

4. ورزش سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند.

5. ورزش باعث می شود که شما حافظه قوی تری داشته باشید.

6. ورزش اعتماد به نفس شما را زیاد می کند.

7. ورزش میزان تحمل و انرژی شما را زیاد می کند.

8. افسردگی ، فشارهای عصبی و اضطراب با انجام دادن ورزش از بین می رود.

9. ورزش رژیم غذایی مناسبی هم به همراه دارد.

10. ورزش احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد.

لوازم ورزشی عمده
لوازم ورزشی عمده

وسایل ضروری برای رفتن به باشگاه بدنسازی

کیف ورزشی

برای اینکه تمام وسایل ورزشی که نیاز دارید بتوانید با خود حمل کنید ، به یک کیف ورزشی نسبتا بزرگ احتیاج دارید تا علاوه‌ براین که همه ی وسایل ورزشی تان را در آن بگذارید ، موقع پیدا کردن وسایلتان و جابجایی آنها ، دچار مشکل نشوید.

لباس ورزشی

جنس بعضی لباس ها مانع از انجام درست حرکات کششی می شود ، بنابراین نصف وقت شما در باشگاه بدنسازی به آن هدر می ‎رود که لباس ورزشی تان را مرتب کنید، بعد هم که به خانه بازگشتید ، فکر می کنید که وقت خود را هدر دادید و اصلا تمرین نکردید.

کفش ورزشی

به طور قطعی میتوان گفت کفش ورزشی مهمترین وسیله برای انجام حرکات ورزشی است که باید خرید و انتخاب آن به درستی صورت گیرد. خرید کفشی با اندازه و ظاهر مناسب یک امر مهم و قابل توجه برای یک ورزشکار است.

حوله

در هنگام انجام فعالیت ورزشی به طور معمول با افزایش دمای بدن عمل تعریق روی خواهد داد ، پس داشتن یک حوله امری منطقی است. همچنين می توان در زمان استفاده از تجهيزات باشگاه مثل دستگاههای ورزشی و یا مت ها حوله را بر روی آن ها پهن کرد تا مسائل ایمنی و بهداشتی را هم رعایت کرده باشیم.

قمقمه آب

با انجام حرکات به طبع بدن شروع به تعریق می کند و در نتیجه بدن با کمبود مایعات روبرو خواهد شد و به آب رسانی و یا مکمل های پروتئینی ، ویتامین و یا کربوهیدرات نیاز خواهد یافت بنابراین  یک قمقمه می تواند بسیار کارگشا باشد.

از نوع اسان باز شو قمقمه استفاده کنید. این محصولات در برندهای مختلف به فراوانی در بازار های ورزشی یافت میشوند ، متناسب با نیاز خویش حتماً یکی همراه خویش داشته باشید.

گرفتگی عضلات در زمان ورزش

 گرفتگی‌های عضلانی معمولا هنگامی رخ می دهد که شخص با انجام ورزش‌های سنگین ، عضلات را مجبور می‌کند تا

انرژی خود را از طریق سیکل بی‌هوازی دریافت کنند که در نتیجه آن، ماده‌ای با نام اسید لاکتیک در عضلات به وجود می‌آید که بسته به اینکه کدام عضله درگیر شده باشد، درد در آن بوجود می آورد.

تا زمانی که اسید لاکتیک در عضله حضور دارد درد عضله هم باقی خواهد ماند لذا توصیه می‌شود به منظور تسکین و پیشگیری درد ناشی از گرفتگی‌های عضلانی، ‌قبل، حین و بعد از انجام ورزش مقدار مصرف مایعات را افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

دلیل بازگشت وجه

منوی اصلی